Fikri


Altın Portakal Halka Kucak Açtı...
Türkiye’de sinema denilince akla Antalya gelir. 46 yıllık geçmişiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali hem Antalya’nın, hem de Türkiye’nin gözbebeğidir.

46. Altın Portakal Film Festivali kapsamında bu yıl bir ilk gerçekleşti. “Ekibini topla, bedava sinema eğitimi al; filmini çek, yarışmaya katıl!” sloganıyla yola çıkan “Halkın Portakalı” Altın Portakal'ı halkla bütünleştiren bir proje oldu. Amaç, sinema sanatının halkçı bir anlayışla; Antalyalılarla bütünleşmesi ve Antalyalıların sinema sanatının izleyicisi olmanın ötesinde, bizzat mutfağının deneyimini yaşamasıydı.


Herkesin Bir “Fikri” Vardı!
Fikri Görsel Sanatlar’ın her aşamada sağladığı destekle; yaş, meslek ve eğitim gözetmeksizin oluşturulan ekipler amatör sinema projelerini Altın Portakal'da yarıştırma şansına sahip oldular.

Fikri Görsel Sanatlar, eğitim sürecinde de Halkın Portakalı’nı yalnız bırakmadı. Yelda Karataş'ın senaryo, Alparslan Bozkurt'un yapım-yönetim, Güneş Hayat'ın oyunculuk, Feza Çaldıran'ın sinematografi dersleriyle ekipler profesyonel anlamda eğitildi.


Halkın Filmleri
Halkın Portakalı'nda Bizdüşüm ekibinin "Kuş Tüyü", Türkiye Aile Planlaması Derneği ekibinin "Seni Seviyorum", Simurg ekibinin "Yazmaya Gidiyorum", Demirgül ekibinin "Toz", Antalya'nın Mor Üzümleri ekibinin "Masal", Uzun Mesafede Kısa Metraj ekibinin "Asgari Özgürlük", Çile ekibinin "Boş Çerçeve", Dima-Mat ekibinin "Domates", Yakamoz ekibinin "Boşalan Ayakkabılar" ve Muhtera ekibinin "Pençe" isimleri filmleri yarıştı.
Halklı Gala
“Halk Galası”nda, Başkanlığını Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın yaptığı, Prof. Dr. Mehmet Aktekin, Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Prof. Dr. Nevzat Çevik, Yrd. Doç. Dr. Fadıl Sözen, Yrd. Doç. Dr. Emine Uçar İlbuga, Yrd. Doç. Dr. Merih Taşkaya, AYÇOV ve Güç Birliği Başkanı Canan Tungar ile Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni’den oluşan jüri üyeleri zorlu bir karar sürecinden sonra seçimini yaptı.

10 ekibin çalışmalarını sunduğu Halkın Portakalı'nda ödüle, Dima-Mat ekibinin Domates adlı filmi layık görüldü.

Sinema sanatını eşsiz yapan kolektif bilinç, yardımlaşma ve yaratıcılık kavramlarıyla üretilen “Halkın Portakalları”, Altın Portakal’a yepyeni bir lezzet getirdi.

Akaydın Halkın Film Setinde
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, ‘Halkın Portakalı’ kapsamında çekimleri süren ‘Toz’ filminin setini ziyaret etti. Akaydın, Antalya halkını ve gençlerini sinema seyircisi olmaktan çıkarıp, üreten bir konuma getirmek amacında olduklarını söyledi.

Devamı İçin Tıklayınız
Cumhuriyet Akdeniz
Altın Portakal’dan Halkın Portakalı’na

Altın Portakal Film Festivali’nde, bu yıl Antalyalıların çekeceği 10 kısa film de yarışacak. Uygulamayı Köy Enstitüsü Projesi’ne benzeten amatör sinemacılar, hem heyecanlı, hem gururlu.

Devamı İçin Tıklayınız
Türkiye’de sinema denilince akla Antalya gelir.
Türkiye’de sinema denilince akla Antalya gelir. 46 yıllık geçmişiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali hem Antalya’nın, hem de Türkiye’nin gözbebeğidir.

Antalya ve sinema kavramları bu kadar bütünleşmiş olduğu halde, geçmiş dönemde Antalyalılar’ın “festivalle” bütünleşmesinde bazı sorunlar yaşandı. Çoğu Antalyalı, festival etkinliklerini televizyondan izleyebildi. Eskiden tüm Antalya’nın sahiplendiği bu büyük etkinlik, son yıllarda anlaşılmaz bir elitizm, halkı dışlama ve olağanüstü savurganlıklarla anılmaya başlanmıştı.

Devamı İçin Tıklayınız
Halkın Portakalı’nda Gala
Halka kucak açan Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen ‘Halkın Portakalı’ galası, 16 Ekim Cuma saat 19.00’da AKM ve Cam Piramit alanı içerisinde bulunan Anfi Tiyatro’da yapılacak.

Devamı İçin Tıklayınız